FIRMA NAGRANIOWA FISDUR REC

 

 

WPROWADZENIE

W zdecydowanej większości przypadków potrzeba dokonania nagrań wywołuje myśl o studiu nagraniowym. To bardzo słuszne skojarzenie i to z czysto praktycznego powodu: wiadomo, że w większości przypadków studio jest najlepiej predestynowanym miejscem do nagrywania muzyki: odpowiednia akustyka pomieszczeń, sprzęt nagrywający, pracownicy z odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i pasją. Gdy jednak z jakichś powodów Wykonawca bądź zespół nie chce lub nie może dokonać nagrania w studiu – wtedy studio przyjeżdża do wskazanego przez Wykonawcę miejsca!

Ta prosta konstatacja nabrała szczególnej aktualności w ostatnich czasach. I to co najmniej z dwóch powodów: artystycznego – z chęci zapisywania muzyki w miejscach o ciekawej, często zaskakującej akustyce; technicznego – współczesna miniaturyzacja całej elektroniki pozwala na to, aby zainstalowanie w pełni PROFESJONALNEGO sprzętu nagraniowego nie wiązało się już z koniecznością angażowania dużego zespołu osób i ciężarówek do jego przewożenia we wskazane miejsce (nie wspominając o tak prozaicznej rzeczy jak koszt takiego przedsięwzięcia). Jeszcze kilkanaście lat temu zrealizowanie nagrania w nietypowym miejscu wymagało wozu transmisyjnego, całej ekipy pracowników etc. Na szczęście dziś całe przenośne studio nagraniowe swobodnie mieści się we wnętrzu zwykłego samochodu osobowego.

DZIAŁALNOŚĆ

Firma Nagraniowa Fisdur Rec specjalizuje się w dokonywaniu wysokiej jakości, profesjonalnych nagrań w nietypowych, wskazanych przez Wykonawcę miejscach. Właściciel firmy – Piotr Czerny – od dawna zajmuje się przede wszystkim nagrywaniem organów piszczałkowych w kościołach i salach koncertowych. Ale oczywiście nie tylko! Wszelkiego typu kameralistyka leży w gestii zainteresowań firmy i jej właściciela. Poczynając od projektów solowych, przez dua, tria, kwartety, kwintety etc. aż do niewielkich chórów czy orkiestr kameralnych.

 

DOŚWIADCZENIE i MOŻLIWOŚCI

Piotr Czerny – właściciel Fisdur Rec – ma na koncie nagranie wielu płyt CD. Zaczął od swoich własnych (ma w dorobku 11 autorskich krążków), a później nagrywał kolejne - z innymi wykonawcami – w bardzo różnych studiach, o przeróżnych stylistykach, kierunkach i pomysłach. Od improwizowanych koncertów, przez typowo studyjne, sterylne ujęcia różnych instrumentów aż po nagrania słuchowisk radiowych, lektorów czy nawet piosenek.
Doświadczenie realizatorskie zdobywał w wielu różnych sytuacjach i miejscach: był realizatorem dźwięku w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – gdzie miał możność pracy z aktorami, żywym słowem i doświadczył przestrzenności dźwięku w domenie teatru. Później został dźwiękowcem w warszawskim klubie Galeria Off (zrealizował tam ponad 160 koncertów!), następnie przez ponad dwa lata był reżyserem dźwięku w radiowo – telewizyjnym studiu Clara w Winnicy na Ukrainie. Tam właśnie połknął bakcyla nagrywania organów - ale także głosów, lektorów, instrumentów akustycznych etc. Czerny dokonał w Winnicy nagrania czterech festiwali muzyki organowej i kameralnej - w sumie prawie 30 kompaktów z muzyką organową! Po powrocie do Polski po raz kolejny na pewien czas związał się z teatrem – tym razem był to teatr Łaźnia Nowa w Krakowie. Na nowo nastał więc czas spektakli i innych wydarzeń teatralnych. Wreszcie założył własną firmę mogącą realizować nagrania nawet w najbardziej niemożliwych miejscach...
Jeszcze jedna ważna rzecz na koniec: Piotr Czerny jest także muzykiem: ma za sobą 6 lat szkoły muzycznej oraz sześć lat liceum muzycznego. Stale – choć niezbyt dużo – koncertuje, pisze i ciągle ćwiczy. Szczególnie – ukochanego J. S. Bacha. Dzięki temu ma zazwyczaj dobry kontakt z nagrywającymi muzykami. A życie nagraniowe pokazuje, że to bardzo ważne!

PREFERENCJE

FIRMA NAGRANIOWA FISDUR REC nagrywa wszelkie składy kameralne we wskazanych przez wykonawcę miejscach: projekty solowe, dua, tria, kwartety, kwintety etc. aż do niewielkich chórów i orkiestr kameralnych. Muzykę dawną i współczesną. Wokalną oraz instrumentalną. Od chorału gregoriańskiego po muzykę elektroakustyczną. Z reguły raczej nie nagrywa muzyki rozrywkowej.